Porozmawiajmy o śmierci

bochonikiTłumacząc dziecku czym jest śmierć, należy rozmawiać jak z dorosłym. Z rozmową o tym nie wolno czekać do momentu, aż odejdzie ktoś bliski. Nie unikamy tematu, jeśli dziecko pyta, lub nadaża się ku temu okazja. Jaki obraz zbuduje psychika dziecka, jeśli będzie oglądać zachowanie dorosłych wstrząśniętych czyjąś śmiercią?

W żadnym wypadku nie należy mówić nieprawdy lub przekazywać dziecku fałszywych informacji, troszcząc się o jego psychikę. Jest to jedna z podstawowych zasad islamu: nawet żarty muszą być prawdziwe. Dlatego najpierw trzeba samemu zapoznać się gruntownie z tematem by później, jako rodzic i pedagog, móc właściwie i delikatnie przekazać wiedzę dziecku w sposób, który ułatwi zrozumienie.

Jeśli chodzi o dzieci, wręcz szkodliwe jest budowanie wiary na podstawie szeregu zakazów odgórnych. Nie pomoże rozbudowany obraz konsekwencji dla niewiernych, grzeszników itd. Mówmy o dobrych rzeczach, nieprzyjemne taktycznie przemilczmy (na razie).

Nie oznacza to, że całość tematu należy przekazać dziecku za jednym zamachem, sadzając je na kanapie. To raczej zestaw wskazówek, co osoby wychowujące dzieci w islamie powinny mieć w sercu i głowie, by w razie nadarzającej się okazji tłumaczyć kawałek po kawałku.

Jakie wiadomości na temat umierania należy przekazać dzieciom:

 1. Śmierć pochodzi od Allaha, który stworzył nas i wszystkie stworzenia i ofiarował nam wszystko.
 2. Śmierć to po prostu zmiana miejsca życia.
 3. W rzeczywistości my, nasza jaźń, świadomość, to dusza, która mieszka wewnątrz ciała, a nie samo ciało.
 4. Dusza (czyli my) żyje wiecznie.
 5. Na początku dusza mieszka przez jakiś czas na ziemi, a później przenosi się do innego świata / miejsca (życia po śmierci w Raju, in sza Allah).
 6. Jeśli ktoś umiera, po prostu przenosi się z jednego świata do drugiego (to nie koniec, tylko przeprowadzka).
 7. Możemy żałować, że ktoś zmarł, dlatego, że tęsknimy za nim. Nawet Prorok Mohammed płakał, kiedy zmarł jego synek. Ale kiedy przeniesiemy się do tego drugiego świata, spotkamy się znowu wszyscy, in sza Allah.
 8. Tak więc nie trzeba się martwić, że ktoś zmarł, bo nie było to dla niego złe. W śmierci nie ma nic, czego trzeba byłoby się bać.

Dziecko może zadawać pytania “dlaczego”: dlaczego tak musi być, dlaczego teraz a nie później…

Jeżeli tłumaczymy śmierć w sposób zaproponowany powyżej, na wszystkie tego typu pytania w zasadzie pozostaje jedna odpowiedź, której podstawą jest Koran: Dlatego, że Allah ustalił taki porządek rzeczy. „On dał wam życie; potem sprowadzi na was śmierć i znowu da wam życie; wtedy do Niego zostaniecie sprowadzeni” (Koran 2:28).

Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć dziecko kim jest Allah i dlaczego możemy i powinniśmy polegać na jego decyzjach:

 1. Allah nas stworzył z niczego i obarza nas nieskończonym miłosierdziem.
 2. Allah zawsze chce dla nas jak najlepiej.
 3. Ponieważ storzył wszystko i wszystkich, słyszy wszystko i o wszystkim wie, tylko On wie co jest dla każdego dobre.
 4. To przezent od Allaha dla nas, że możemy przez jakiś czas żyć na świecie, dowiedzieć się więcej o Allahu, nauczyć się jak być dobrymi ludźmi, poznać innych ludzi, a później możemy przenieść się do Raju (in sza Allah).

A co to jest Raj?

 1. Nie możemy być pewni, że pójdziemy prosto do Raju. Istnieje też Piekło.
 2. Allah chce, byśmy trafili po śmierci do Nieba i dlatego posyłał Proroków oraz Posłańców z Księgami. Stworzył Piekło, abyśmy mogli go unikać i dążyć do Raju. Piekło jest również rodzajem miłosierdzia wobec ludzi.
 3. Ponieważ Allah chce dla nas dobra. nauczył nas robić dobre rzeczy (halal), które uszczęśliwiają nasze dusze i sprawiają, że stajemy się coraz lepszymi ludźmi. Szczęsliwe dusze dobrych ludzi trafią do Raju.
 4. Allah nauczył nas również, czego należy unikać, ponieważ to unieszczęśliwia nasze dusze (chociaż czasem może być przyjemne dla ciała). Cierpiące dusze złych ludzi trafią do Piekła.
 5. Allah nauczył nas również, że jeśli zrobiło się coś złego, trzeba tego żałować, więcej nie robić, i wtedy On nam wybaczy i dusza znowu będzie szczęśliwa.

Czy ty też pójdziesz do Raju? Będę tesknić, co bez ciebie zrobie?

Tak, jak Allah mi pozwoli, pójdę do Raju. Bardzo się staram, żeby tak było.

Nie unikajmy odpowiedzi na to pytanie, tylko dlatego, że jest przyciężkie. Nie doszukujmy się psychologicznych podtekstów, kiedy dziecko spyta o coś takiego. Dopuszczenie do świadomośći możliwości śmierci mamy / taty / rodzeństwa jest nieuniknione i należy spokojnie do tego podejść.

Trzeba dziecko przytulić, spokojnie i z autentyczną wiarą odpowiedzieć: „Tak, in sza Allah któregoś dnia pójdę do Raju. I ty też, in sza Allah, kiedyś tam trafisz. Nie wiemy kiedy to będzie. To wie tylko Allah. Cudowne jest to, że Allah stworzył mnie i dał mi ciebie jako dziecko a tobie dał mnie, jako mamę. Codziennie cieszę się z tego przezentu od Allaha. W tym życiu spędzimy ze sobą trochę czasu, a po śmierci spotkamy się znowu i będziemy razem na zawsze, in sza Allah”.

Rozmawiajmy z dzieckiem o zmarłych krewnych i przyjaciołach, jako o części twojego życia. Opowiadajmy historie o nich z ciepłem i miłością. Ich też, in sza Allah pozna w życiu po śmierci. Nie należy wycinać fragmentów życiorysu w trosce o psychikę dziecka, darować sobie należy mało przyjemne szczegóły.

Czy zabierać dzieci na cmentarz?

Jeżeli dziecko bierze udział w pogrzebach i odwiedza cmentarze od małego, staje się to dla niego normalne. Oczywiście trzeba je kontrolować i uważać, co inni mogą mu powiedzieć przy tej okazji. Zdarza się, że ktoś z braku wiedzy powie coś, co dziecko przestraszy lub daje swoim zachowaniem zły przykład. Ponadto w różnym wieku to samo dziecko różnie pojmuje te same zjawiska, więc zawsze trzeba je wspierać i informować.

Ale jeżeli dziecko nie jest zabierane na cmentarz, są duże szanse, że będzie tego unikało gdy podrośnie, ponieważ nie wypracuje sobie rozumienia i akceptacji zjawiska śmierci. W takiej sytuacji tym bardziej należałoby w rodzinie omawiać temat jako stały element życia ludzkiego.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inspiracje i porady, Kącik rodzica i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s