Ramadanowy kalendarz księżycowy

Kalendarz muzułmański składa się z 12 miesięcy księżycowych. Każdy miesiąc ma zaś po 29-30 dni i związany jest z fazami księżyca.

Każdy rok wg kalendarza muzułmańskiego ma 354 lub 355 dni.  Wszystkie święta muzułmańskie (rozpoczęcie ramadanu, święta, dodatkowe dni postne itd) określone są zgodnie z fazami księżyca.

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego (więcej o samym kalendarzu przeczytanie w materiałach  poświęconym porom roku).

Ramadan rozpoczyna się i kończy wraz z pojawieniem się księżyca w nowiu. Może dzieciom spodobałaby się taka ramadanowa tradycja polegająca na wypatrywaniu księżyca. Co sądzicie?

Oto ramadanowa propozycja kalendarza księżycowego – kolorujemy kolejne dni ramadanu i szczególną uwagę przywiązujemy do fazy, w której znajduje się księżyc. Przygotowane kartoniki wskazujące fazę księżyca naklejamy na naszym kalendarzu, który zawiera również ciekawe fakty poświęcone księżycowi i autentyczne hadisy wyjaśniające, kiedy rozpoczyna się i kończy miesiąc postu.

Pomocną ściągawką okazać się mogą specjalne strony internetowe – aktualną pozycję księżyca możemy śledzić tutaj   (wersja polska) lub tutaj (wersja angielska) .    

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ramadan. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s