Czas na przygotowanie się do Ramadanu.

Na naszym blogu sukcesywnie pojawiać się będą propozycje różnych zajęć plastycznych lub opracowania dla dzieci dotyczące postu i ramadanu.

Teraz zachęcam do lektury materiałów dostępnych na stronie o islamie dla dzieci

Dla dorosłych również mam lekturę 🙂  Polecam  książkę „Post w Ramadanie.

Na zdjęciu obok widoczne są latarenki (zwane fanus). W ramadanie w Egipcie ulice, domy lub mieszkania dekoruje się właśnie takimi  metalowymi lampionami – są różnej wielkości; mogą być elektryczne (w środku jest żarówka) lub tradycyjne (wstawia się do środka świeczkę); można je również nie zapalać (mogą stać w mieszkaniu lub być powieszone na balkonie). W sklepach można znależć różne produkty, których opakowania mają kształt takiego lampionu lub na opakowaniu wydrukowane są takie właśnie latarenki (od proszku po czekoladki).

Ten zwyczaj pochodzi z czasów fatymidzkich, kiedy to dzieci oświetlały drogę wieczorem takimi lampionami w trakcie miesiąca postu. (Jeśli znancie inne tradycje ramadananowe, nie tylko z Egiptu, proszę podzielcie się z nami – możecie przesłać komentarz lub wysłać maila na adres kontaktu).

Ja proponuję zabawić się trochę z dziećmi i wykonać takie papierowe latarenki . Oto wzór – wystarczy wydrukować, nakleić na kolorowy papier, ozdobić wzorami (każda technika jest dobra, mogą być kredki, flamastry, farby itd. ), skleić w zaznaczonych miejscach i powiesić. Można wykonać  nieco bardziej skomplikowana wersję- wyciąć zaznaczone na wydruku kwadraty i w ich miejscu nakleić kolorową bibułkę  – oto wynik końcowy:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ramadan. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s