Jak zachęcić do nauki modlitwy? Zajęcia część 2

Nie powinniśmy czekać, jak dzieci skończą 7 lat (wiek, kiedy muszą już się modlić), aby zacząć uczyć je modlitwy (co podkreślają znawcy tematu). Już maluchy naśladują rodziców podczas modlitwy, uczą się sur. Nie jest to dla nich trudne – jest to pewna forma zabawy, przypomina uczenie się wierszyków.

Na samym początku dzieci naśladują nas podczas modlitwy, pokażmy wówczas im dokładnie ruchy, powiedzmy, że muzułmanie modlą się 5 razy dziennie.

Naukę sur zacznijmy od recytowania ich przed snem – niech osłuchają się z innym dźwiękiem (później będzie to dobry moment na powtórzenie materiału). Następnie zacznijmy naukę zapamiętywania od sury Al Fatiḥah i pokolei te najkrótsze z końca Koranu.

Pamiętajmy, że nie ważne jest, jak długo trwa taka sesja nauki – chodzi raczej o systematyczność.
Np. mój pięcioletni syn ma prawie codziennie naukę Koranu, która trwa tylko 10-15 minut – mimo to widzę, że taka forma nauki przynosi efekty. Oczywiście, jak szybko dziecko opanuje materiał, zależy od jego zdolności. Wieczorem przed snem – po przeczytaniu bajki, powtarzamy sobie sury lub nowe wersety.

Każdą z sur podzielny na wersety. W kategorii: Koran – znajdziecie prezentacje stworzone z myślą o dzieciach, które wyjaśniają znaczenie niektórych sur np. Surat Al Fatiḥah: wersety 1-4 oraz wersety 5-7. Uczcie się fragmentów, zawsze powtarzając materiał już opanowany.

W nauce – również i modlitwy – ważna jest różnorodność materiałów, które wykorzystujemy (np. kolorowanka, puzzle, wykreślanki, taśma do słychania, video z youtube).

Proces uczenia modlitwy dla dzieci, a nawet czasem dla samych dorosłych, jest bardzo trudny. Wymaga nie tylko poznania i nauki ruchów, ale przede wszystkim zapamiętania słów (sury, dua) – a do tego w zupełnie obcym języku, jakim jest j. arabski. Skorzystanie z urozmaiconych materiałów edukacyjnych ten proces przyspiesza i sprawia, że sama nauka staje się przyjemnością.

Chcąc umilić i przyspieszyć naukę możecie wykorzystać następujące zajęcia przygotowane przez siostry: Umm Ibrahim i Umm An Nu’man:

dopasuj nazwę modlitwy do pory dnia

zegar – zaznacz, kiedy zaczyna się modlitwa

poćwicz pisownię nazw modlitw po arabsku

nauka posługiwania się zegarem – cyferki w j. polskim i arabskim

puzzle – dopasuj nazwę modlitwy do pory dnia

gra – Co on robi? pozwala poznać poszczególne ruchy wykonywane podczas modlitwy

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s