Allah stworzył pory roku.

Mój syn od jakiegoś czasu przynosi różne rysunki na temat poszczególnych pór roku. Oto propozycja wiosenna:

Pomyślałam, że wybór zajęć pozwalających maluchom zapoznać się z porami roku jest bardzo na czasie zwłaszcza, że ostatnio publikowane są na blogu opowiadania o stworzeniu świata (zobacz podstronę „Koran dla dzieci” oraz e-książki).

Proponuje wydrukować następującą mini-książeczkę „Allah stworzył pory roku”. Jest to wstęp do zapoznania się z porami roku. Złóżcie wydruk na pół, sklejcie, a następnie złóżcie w harmonijkę.

Oraz przygotować lapbook– „Cztery pory roku”. W tym opracowaniu znajdziecie wersety z Koranu/hadisu, wierszyki poświęcone porom roku, nazwy pór roku po arabsku, nazwy miesięcy w kalendarzu muzułmańskim (wraz z krótkim wstępem, więcej o samym kalendarzu napiszę więcej przy okazji wprowadzenia do Ramadanu – tak już o tym teraz myślę). Możecie wykorzystać proponowane przeze mnie zdjęcia do dekoracji lapbooka – lub możecie przygotować własne rysunki. Np. zróbcie płatki śniegu robiąc wydzierankę z cienkiej chusteczki; z papierowej formki do  mafinów możecie zrobić główkę kwiatka – zobacz na zdjęcie pracy mojego syna (wiosna); jesień – powycinajcie kształy liści i pomalujcie je na różne kolory; lato – to gorące słoneczko lub słoneczki.
tym dokumencie znajdziecie dodatkowe zadania w j. arabskim – poproś dziecko, aby nakleiło odpowiednie zdjęcie w pustej ramce, które pasuje do nazwy pory roku (napisanej po arabsku) oraz napisało imię pór roku po arabsku (wg przygotowanego szablonu).

Proponuję też zajęcia polegające na dobraniu części garderoby do odpowiedniej pory roku. Wytnijcie zdjęcia z przygotowanego dokumentu. Na kartce naklejcie tylko zdjęcia przedstawiające pory roku – poproście, aby dziecko dobrało odpowiednie części garderoby (niektóre ubrania mogą posować do różnych pór roku – wówczas poproście dziecko, aby wyjaśniło wam, dlaczego dane ubranie wybrało).

Świetnym przykładem pierwszej wiosennej zabawy może być rysowanie „tęczowymi kredkami”. Sposób przygotowania takich kredek jest bardzo prosty – zbierzcie częściowo zużyte kredki świecowe – włóżcie je do foremki na mafiny, następnie wstawcie do piekarnika ustawionego na 150C – a gdy świeczki się roztopią, wyjmijcie foremkę i odczekajcie, aby masa ostygła i następnie włóżcie do zamrażalnika.

Wiosenną teczę możecie zaprojektować w słoiku. Wystarczy, że w osobnych naczyniach zmieszacie sól z farbkami spożywczymi. Następnie powoli wsypujecie do słoika, robiąc różnokolorowe warstwy – oto efekt końcowy:

Dobrym sposobem nauki kolorów jest zrobienie własnej tęczy. Wytnijcie paski z kolorowego papieru (kolejny kolor o jakies 2-3 dłuższy) i na końcu zszyjcie zszywaczem. Oto taki przykład:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiedza ogólna o islamie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Allah stworzył pory roku.

  1. Pingback: Ramadanowy kalendarz księżycowy | Mali muzułmanie

  2. Pingback: Allah ofiarował nam ubrania. | Mali muzułmanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s