Środki transportu – różne zajęcia

Ostatnio dzieciaki trochę mi chorowały i zmuszeni byliśmy siedzieć w domu. Trzeba było ich czymś zająć. Jak zwykle na pomoc przyszła nam siostra Umm An Nu’man ze swoimi nowymi pomysłami. Postanowiliśmy pobawić się w „Gdziekolwiek jedziemy, inszaallah!”. To jest cały zestaw zajęć dla dzieci w różnym wieku – dla tych małych i troszkę starszych. Polecam bardzo. Przez jakiś czas dzieciaki były zajęte – kolorowaniem, wyklejaniem (książeczek) oraz układaniem puzzli (to propozycja raczej dla najmłodszych dzieciaków).

Bonusem tej zabawy jest możliwość poznania słówek arabskich. Przy tej okazji potrenowaliśmy sobie dua, które wypowiada się przed podróżą (zamieśliliśmy je na naszych wydrukach).

Zaczynamy wyliczankę:)

1. Słownik pojęć polsko-arabskich z transliteracją oraz dua (polskie tłumaczenie oraz transliteracja). My zrobiliśmy książeczkę/harmonijkę. Wytnij kwadraciki z tego pliku oraz przygotuj długi kawałek papieru, na którym nakleicie wycięte kwadraty z obrazkami. Znajdziecie również stronę z dua (proponuję nakleić na początek książeczki) oraz dwie okładki (do naklejenia na początku i końcu) harmonijki. Oto końcowy efekt:

2. Książeczka do wyklejania. Tutaj znajdziecie rysunki do pokolorowania. Wytnijcie je, a następnie przyklejcie na przygotowanych już stronach książeczki (w taki sposób, aby rysunki pasowały do opisu). My zrobiliśmy po 2 dziurki i połączyliśmy wszystkie strony tasiemką – myśle, że wygląda bardziej efektownie niż strony zszyte zszywaczem. Oto jak wygląda taka książeczka:

3. Ćwiczenia do sprawdzenia wiedzy dla starszych dzieci. Połączcie słówka arabskie z rysynkami – oto plik do wydrukowania:

4. Puzzle do układania dla najmłodszych. Wystarczy wydrukować jedną z dwóch przygotowanych propozycji, nakleić na sztywniejszy kartoni, a następnie podzielić na części (miedzy białymi liniami). Jeżeli chcesz, aby dziecko samo znalazło odpowiedź – możesz każdą cześć puzzli ponumerować, napisz z tyłu kartki numerek. Oto przykład jednej z propozycji:

5. Na koniec przygotowałam dokument zawierający wymowę niektórych podstawowych środków transportu. Tutaj znajdziecie również dua, które wymawiamy przed podróżą (po arabsku, polsku oraz transliterację).
I jedna uwaga odnośnie zamieszczonego pliku z wymową: udało mi się znaleźć tylko przykłady wymowy słów wraz z końcówką – tej końcówki w mowie potocznej nie wymawia się, ona istnieje tylko w formie pisanej, początkujący studenci uczą się jednak wymawiać wyrazy w formie pełnej tzn. z końcówką. Mam nadzieje, że mimo wszystko ta prezentacja będzie dla was przydatna.

Chciałabym zwrócić uwagę, że na niektórych wydrukach pojawia się słowo „bismillah”. Musimy postępować ostrożnie z nimi w przypadku, gdy chcemy je wyrzucić. Najlepiej je (wydruki, na których pojawia się imiona Allah lub wersety z Koranu) spalić albo zniszczyć w taki sposób, aby nikt inny nie mógł tego imienia/wersetu odczytać i np. go podeptać.

Dua,zamieszczone na wydrukach, wypowiadamy przed podróżą (zgodnie z hadisem Muslim, książka 7, numer hadisu 3113), czyli np. kiedy wsiadamy do samochodu, w samolocie tuż przed odlotem itd, a … i nawet w windzie:)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiedza ogólna o islamie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Środki transportu – różne zajęcia

  1. Pingback: Modlitwa podróżnego – książeczka | Mali muzułmanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s