Jak nauczać dzieci islamu?

Ostatnio trafiłam na bardzo interesujący artykuł – po raz pierwszy został zaprezentowany na jednej z konferencji islamskiej organizacji w USA 10 lat temu, ale nie stracił w cale na aktualności. Myślę, że jest bardzo inspirujący. Miłej lektury.

Nauczanie naszych dzieci islamu – Freda Shamma

Dzieci rodzą się w stanie czystości (fitra) i ich rodzice uczą ich być wierzącymi lub też nie. Musnad Ibn Hanbal uważał: „Dzieci niewierzących są lepsi niż wy, dorośli. Każde żywe stworzenie rodzi się z dobrą naturą”. Naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością, jako rodziców, jest nauczać nasze dzieci w taki sposób, aby wyrosły na wierzących, praktykujących muzułmanów. Posłanie dzieci do islamskich szkół jest ważne, ale odgrywa niewielką rolę w ich islamskiej edukacji. Główną „instytucją do nauczania” dla każdego dziecka jest jego rodzina, głównym „profesorem” w tej instytucji są rodzice.

Dawanie przykładu
Najbardziej efektywną formą uczenia czegokolwiek kogokolwiek jest dawanie przykładu. Dlatego też Allah zesłał ludziom ludzi, jako proroków. Niezależnie od tego, czy chcemy podjąć się tej roli, czy też nie – faktem jest, że twoje dziecko uczy się, jak postępować w życiu poprzez przypatrywanie się tobie – co ty robisz. Nawet nieobecnz rodzic daje przykład do tego stopnia, że chłopiec, którego ojciec porzucił swoją rodzinę, będzie traktował swoje dzieci w ten sam sposób. Za każdym razem, kiedy mamy kontakt ze swoimi dziećmi, uczymy je, niezależnie od tego czy mamy taki zamiar, czy też nie. Do zilustrowania tego posłuże się znanym wierszem napisanym przez nieznanego autora. Zaczyna się tak:
• Jeśli dziecko żyje wśród krytyki, samo uczy się potępiać.
• Jeśli dziecko żyje wśród wrogości, uczy się walczyć.
• Jeśli dziecko żyje wśród szyderstwa/kpiny, uczy się być nieśmiałe.
Dlatego też, musimy bardzo uważać, w jaki sposób odnosimy się do dziecka, aby uzyskać pożądany efekt. Ten wiersz mówi dalej tak:
• Jeśli dziecko żyje wśród toleracji, uczy się cierpliwości.
• Jeśli dziecko żyje wśród uczciwości, uczy się sprawiedliwości.
• Jeśli dziecko żyje w bezpieczeństwie, uczy się mieć nadzieję. (…)

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inspiracje i porady, Kącik rodzica i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak nauczać dzieci islamu?

  1. Pingback: Wiedza o Prorokach. « Nauka islamu poprzez zabawę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s