Jak zainteresować modlitwą?

Ostatnio gorącym tematem stała się modlitwa. Dzieci powoli dorastają i koniecznym staje się  nauka ich modlitwy (dzieci w wieku 7 lat powinny już się zacząć modlić, a 10-latki muszą już to robić regularnie).

Co zrobić, aby dzieci zainteresowały się modlitwą, aby nauka przebiegała płynnie?

Wszyscy podkreślają, że najlepszą metodą nauki jest dawanie samemu przykładu. Pokażmy zatem dzieciom, że rodzice się modlą (dobrze jeśli krąg modlących się osób jest nieco większy); niech dziecko uczestniczy od czasu do czasu w modlitwach w meczecie. Dajmu dziecku w prezencie dywanik do modlitwy – po jakimś czasie dziecko będzie nas naśladować lub też samo się  bawić w udawanie, że się modli ( i nie będzie to związane z faktem, że w danej chwili my się modlimy). Wspominajmy często Allaha – mówmy, że jest ważny w naszym życiu, np. że dostarcza nam pożywienie, gdy posiłek jest już przygotowany; że jest stworzycielem.

Wyjaśnijmy dzieciom, że modlitwa jest formą połączenie się z Allahem, naszym stwórcą. Słowo „salah”  (w języku arabskim znaczy modlitwa), pochodzi o słowa „salli” – czyli łączyć. Niezależnie od tego, jak się czujemy, jak jesteśmy skoncentrowani w naszej modlitwie – ważne jest, aby w niej uczestniczyć – w ten sposób okazujemy Allahowi, że nam zależy na tym połączeniu.

Starszym dzieciom możemy wspomnieć o prośbie Proroka Ibrahima skierowanej do Allaha (14;40): „Panie mój! Uczyń, abym odprawił modlitwę i tak samo względem mego potomstwa! Panie nasz! Przyjmij moją modlitwę.”

Pokażmy dzieciom animację, w jaki sposób się modlimy:

Wykorzystajmy fakt, że dzieci nas  naśladują w modlitwie. One lubią też, kiedy obarczymi ich jakimiś obowiązkami. Sprawmy, aby budziły nas na modlitwę fadżr (ustawmy  też sobie alarm, ale poczekajmy, aby to dziecko pierwsze nas obudziło). Poprośmy o to nawet  kilkuletnie dzieci, aby wyrobić u nich nawyk wczesnego budzenia się na modlitwę  (uczulam, że  dziesięciolatek już musi się modlić regularnie nawet fadżr) . 

Nawet naukę modlitwy możemy zamienić w zabawę – przygotowałam pierwszą porcję  zajęć. Oto moje propozycje:

nauka nazw modlitw:
miniksiążeczka  karty

nauka poprawnej modlitwy:
kto wykonuje modlitwę prawidłowo? rozwiazanie
jak dużo rakatów – ułóż kolejność
ilość rakatów – ułóż kolejność
ilość rakatów (tabelka)

nauka nazw pozycji podczas modlitwy: 
dopasuj nazwę do obrazkarozwiązanie
dopasuj słowa do obrazka
nazwy pozycji (karty)

nauka czasu na modlitwę:
czas modlitwy w dniu dzisiejszym

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s