Plan do nauki Koranu.

Skorzystam z notatek Umm Ibrahim, która opracowała ściągę pomocną przy nauce Koranu.
1. Powtórzenie
Zawsze zaczynaj zajęcia od powtórzenia wcześniej studiowanej sury/wersetu (czytanie/recytacja), słownictwa oraz tafsiru (czyli wytłumaczenie Koranu). W tym celu możesz przygotować listę pytań lub fiszki (karty z określeniami, słowami lub zdjęciami). Ta część zajęć może być przeprowadzona samodzielnie przez dziecko (zależy oczywiście od jego wieku).

2. Nauczanie nowej sury
Przedstawiając surę: napiszcie jej  nazwę na kartce, omówcie znaczenie nazwy; możecie napisać nazwę po arabsku i przeliterować (odnaleźć poszczególne literki).

3. Studiowanie wersetu/sury
* Przeczytaj odpowiedni fragment tafsiru dotyczący wersety, którego teraz się uczycie. Omówcie go razem.
* Przeczytaj werset z Koranu. Powtórz kilka razy z dzieckiem.
* Znajdźcie nowe słownictwo polskie/arabskie. Zapiszcie je w zeszycie; poproś, aby dziecko przepisało werset, który studiujecie (jeśli to możliwe również po arabsku).

4. Zapamiętywanie wersetu/sury
Słuchajcie recytacji dostępnej w internecie/cd w celu usłyszenia poprawnej wymowy. Powtarzajcie, aż do zapamiętania wersetu/sury.

5. Praca domowa
Określ zakres pracy domowej – co pomoże dziecku w zapamiętaniu i zrozumieniu nowego wersetu/sury, a tobie umożliwi sprawdzenie wiedzy dziecka.  Oto przykłady:
* nauka nowego słownictwa (polskie i arabskie),
* poproś, aby dziecko napisało x razy nowe słowo/ znaczenie słowa,
* dyktando z nowych słów,
* zrób listę pytań do tekstu z tafsiru; poproś, aby dziecko znalazło odpowiedzi,
* poproś, aby dziecko napisało miniwypracowanie na temat poruszony w wersecie/surze np. jeśli mowa jest o łudu – niech opisze, jak powinno być przeprowadzone poprawnie, co i kiedy mówimy  itd.
* zrób listę słówek polskich i odpowiedników w j. arabskim; poproś niech dziecko połączy słowa polskie z arabskimi,
* wymawiając słowa arabskie, poproś, aby dziecko napisało polskie znaczenie,
* poproś, aby dziecko wstawiło brakującą literę w słowie lub słowo w wersecie (wcześniej przygotuj parę przykładów),
* zróbcie fiszki (karty) z nowymi słowami.

Na pewno tego typu zajęcia można przeprowadzić  z dziećmi, które swobodnie czytają i piszą. Co jednak z małymi dziećmi.  Można np.  skorzystać z opracowanego programu np.  King Fahr Quran Printing Complex z Madiny. Proponowany jest następujący system, aby przez 3 lata (począwszy, gdy dziecko ma 3 lata) codziennie czytać 3 linijki dziennie. Robić tak przez 4 dni w tygodniu, a 3 dni przeznaczyć na powtórkę. Tylko jedne miesiąc w roku przeznaczamy na powtórkę materiału i wówczas nie uczymy się nowych wersetów. W kolejnych latach zwiększamy ilość materiału do pół strony. Myślę, że w polskich realiach jest to system troche za bardzo intensywny.

Postarajmy się zatem maluchom czytać 3 ostatnie sury Koranu przed snem (po zakończeniu czytania książeczek). Gdy dzieko oswoi się z dźwiękami, może też trochę podrosnąć – stanie się bardziej sumienne i obowiązkowe – wówczas zorganizujmy sobie kilka minut dziennie z przeznaczeniem na naukę Koranu. (Mój syn ma zajęcia codziennie przez 15 minut, niby nic, ale coś zawsze mu zostaje w głowie. Nie wymagam może od niego za wiele, ale z drugiej strony chętnie powtarza przed pójściem spać swoje ulubione sury lub sury, których właśnie teraz się uczy). Jak zawsze przy nauce – ważna jest systematyczność.

Jak uczymy dzieci – powtarzamy werset za wersetem. Dziesięciokrotnie powtarzamy ten sam werset, pokazując dziecku, jak wymówić poprawnie słowa. Dziecko powtarza za nami.  gdy pierwszy werset zostanie zapamietamy przez dziecko, dodajemy następny i powtarzamy całość 5 razy. Gdy werset nr 2 jest już zapamiętany,  dodajemy trzeci itd.

Oto dostępne żródła (Koran – to  tłumaczenie Bielawskiego):
tłumaczenie Koranu na język polski 
lub  tłumaczenie Koranu na różne języki (w tym polski)
tłumaczenie tafisu na język polski (kilka sur lub wersetów)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Koran. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s