Przeczytaj – zanim zaczniesz uczyć dzieci arabskiego.

Prawda jest taka, że język arabski nie jest naszym pierwszym językiem (i dla wielu muzułmanów, nie tylko dla nas). Niezależnie od tego muszimy go nauczyć nasze dzieci. Dzięki temu będą mogły czytać Koran, a może nawet islamskie opracowania (kto wie).
Zanim zaczniemy jednak proces nauczania, musimy zrozumieć, dlaczego tak ważne jest, aby nasze dzieci poznały język arabski.
Po drugie, musimy określić cel i stopień nauki:
* uczysz arabskiego, aby dziecko mogło czytać Koran,
* chcesz, aby twoje dziecko mogło rozmawiać po arabsku.
* może też masz własne powody (wyjazd wakacyjny do kraju ojca itd).

Każdy z tych celów wymaga skorzystania z innych środków/metod. Na pewno biorąc pod uwagę polskie realia trudno jest nauczyć dziecko posługiwania się biegle językie arabskim (lub wymaga to wielkich nakładów – przede wszystkim zaangażowania wielu osób), ale oczywiście nie jest to niemożliwe.
Na pewno nauczenie dziecka pisać literek/zdań, wymowy dźwięków oraz czytać Koran (może trochę napoczątku bez zrozumienia), jest już w zasięgu naszych możliwości i nie wymaga od dziecka wielkiego wysiłku (trzeba tylko chęci i konsekwencji, jak ze wszystkim – taka prawda:)).

Chciałabym zwrócić też uwagę na jeden fakt. Ważne jest bowiem w jaki sposób prowadzimy lekcję, jakimi materiałami dysponujemy – jeżeli w większości przypadków z nauki robimy zabawę – wówczas wspólna praca przebiegnie nam nie tylko miłej, ale i przyniesie szybsze efekty.

Jak możemy wzbogacić/urozmaicić nasze zajęcia? Przygotowałam szablony do pisania literek, które znajdziecie na tym blogu. Możecie z nich korzystać na wiele sposób. Np.:
* tradycyjnie, wydrukować i pokolorować czarno-biały obrazek,
* zafoliować wydruk i pisać flamastrem do tablicy lub też
* włożyć w przezroczystą koszulkę na dokumenty i pisać flamastrem do tablicy,
* a nawet włożyć do antyramy i flamastrem do tablicy pisać po szkle.
Czyż ta sama karta nie nabiera teraz zupełnie innego wymiaru i sprawia, że dziecko chętniej przyłoży się do ćwiczeń.
I jeszcze jeden pomysł – możecie z plasteliny też formować literki.

W przygotowanych przeze mnie materiałach znajdziecie przykłady słownictwa na każdą literkę – wybrałam te najbardziej spotykane lub moim zdaniem najważniejsze. I w tym miejscu też chciałam podzielić się pewnym pomysłem. Poszukajcie z dzieckim (zachęćcie tatę, aby wam pomógł/wspierał – jako osoba, która zna arabski, jest ekspertem) wyrazów, które zaczynają się na określoną literkę chociażby w waszym mieszkaniu. Pamietam, jak szukaliśmy wyrazów zaczynających się na „szin” i nagle wyłoniły się ogromne ilości przedmiotów – klapki, wieszak; ktoś wskazywał na okno, drzewo itd. Zabawy było wiele, wszyscy, gdzieś biegali i wyciągali przedmioty. Możecie ponaklejać też karteczki – aby zapamietać nazwy.

Nasze możliwości kreatywne są nieograniczone.
Pamietajcie, nie zniechęcajcie się pierwszymi niepowodzeniami (czasami początki są trudne, ale najważniejszy jest wynik końcowy).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inspiracje i porady. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s