Pierwsze zajęcia dla maluchów.

Nawet maluchom w wieku przedszkolnym możemy wpajać pewne islamskie wartości – robimy to w sposób mało formalny tzn. nie w formie jakiejś lekcji, dziecko w tym wieku uczy się poprzez zabawę. Jednak nawet takim małym maluchom możemy już zacząć recytować surę Ihlas (112), która jest doskonałym żrodłem tałhidu – powtarzajmy ją często; możemy przed położeniem dziecka spać recytować 3 ostatnie sury Koranu.

Możemy nauczyć pierwszych zasad poprawnego zachowania (adab, ahlak) – poprośmy, aby dziecko posprzątało zabawki, pomogło nam posprzątać (chociażby przyniosło talerz po posiłku do zlewu). Zwróć uwagę, żeby w meczecie zdjeło buty i zostawiło je w przeodpowiednim miejscu; aby nie jadło w miejscu przeznaczonym na modlitwę. Pochwal, doceń go za starania. Zróbcie razem kolorowankę, wycinankę – jakieś plastyczne zajęcia. Jeżeli idziecie na spacer, pokaż mu drzewa, liście, słońce itd – wyjaśnij, że zostały one stworzone przez Allah (na pewno nie do końca zrozumie przekaz, ale ważne, aby zapoznało się z końcepcją Allaha (słyszało często to imie) – po jakimś czasie będzie powtarzać zdanie „…. jest stworzone przez Allaha” jak mantrę:) Podobnie postępuj mówiąc „bismillah”, „alhamdullah” – wszystko na głos (niech dziecko się oswaja z wyrazami i sytuacjami, w których te słowa są wymawiane).

Dzieli lubią bawić się wodą, zatem możecie razem zrobić łudu; niech razem z wami się modlą (na początku mogą nawet trochę wam przeszkadzać, ale nie zniechęcajcie się – niech dziecko widzi, że się modlicie).

Bardzo ważnym aspektem w życiu dziecka jest możliwość obcowania z książkami (wszyscy słyszeliśmy o akcji „Polska czyta dzieciom”, czyli 20 minut dziennie poświecamy dziecku na przeczytanie książki). Niech widzi, że rodzice czytają – tylko w ten sposób możemy zaszczepić w nim miłość do książek/czytania. Z polskimi islamskimi książkami dla dzieci jest krucho (ich po prostu nie ma). Ja rozwiązałam ten problem w ten sposób, że przetłumaczyłam angielskie książeczki (nakleiłam tekst tłumaczenia, napisany w wordzie, na angielski tekst wydrukowany w książce i teraz mamy własne). Jest wiele fajnych ksiażek dla dzieci – zobaczcie wydawnictwo Goodword lub Darussalam (jeżeli nie znacie angielskiego, poproście znajomych/kogoś z rodziny o pomoc w tłumaczeniu). Bądżmy kreatywne i nie zrażajmy się pierwszymi problemami. Miłego czytania.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inspiracje i porady. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s